KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14082025
*
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2021
kl 20:14:00
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:51
-
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:04
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:41
*
Ulla Ekman-Dahlbäck
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2021 |
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:51 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:04 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:41